Jogging İle Kalori Kaybetmek Mümkün

Jogging, hızlı bir tempoda yürümek veya rahat adımlar ile koşmak olarak tanımlanmış bir antrenman çeşididir. Bünyeyi güçlendirmede ve hızlı kilo verme konusunda oldukça etkili bir yöntem olan Jogging için 10 adım kuralını sizler için sıraladık…

Bir açık hava sporu olarak da bilinen Jogging, özelliklede son yıllarda oldukça popüler bir durumdadır. Genel olarak deniz kenarlarında, yürüyüş yollarında ve ormanlarda yapılmaktadır. Jogging sporunu kısaca tanımlayacak olursak eğer ne çok yavaş yürüme ne de çok hızlı koşmadır. Her yaştan insanın çok rahatlıkla yapabileceği Jogging egzersizleri daha etkili ve faydalı bir hale getirebilmek için uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. İşte o kurallar:

Isınma Hareketi

Sadece bunun için değil diğer büyün spor faaliyetlerini uygularken mutlaka öncesinde ısınmak son derece çok önemlidir. Eğer kas yapınızı spora hazırlamazsanız, antrenman sonrasında ağrılar ve kramplar ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Doğru Ayakkabı Seçimi

Egzersiz esnasında doğru ayakkabı seçimi oldukça çok önemidir. Bu yüzden mutlaka ayak anatominize uygun olan rahat ayakkabıları tercih ediniz. Kendinize ve yapmış olduğunuz spora uygun olan ayakkabıyı tercih ettiğiniz zaman antrenman esnasında daha az yorulduğunuzu göreceksiniz.

Göğsünüzü Dışarı Doğru İtin

Özelliklede koşu yaptığınız zaman duruş pozisyonunuza çok dikkat ediniz. Göğsünüzü dışarı ittiğinizden emin olunuz. Bu şekilde yaptığınız zaman omurga ve omuz sakatlıklarının önüne geçmiş olacaksınız.

Yavaştan Hızlıya Doğru

Koşu antrenmanına başlayacaksınız eğer öncelikle yürüyüş olarak başlayınız. 30 saniye kadar yürüdükten hemen sonra hızınızı arttırın. 1 dakika sonra ise daha hızlı bir şekilde yürümeye başlayınız. Hemen ardından da yavaş bir hızda koşma bölümüne geçiniz. Bu tekniği uyguladığınız zaman vücudunuz daha çabuk yorulmayacaktır. Aynı zamanda daha hızlı kalori yakımı sağlamış olacaksınız.

Doğru Nefes Alın

Egzersizlerin en önemli noktalarından biride doğru nefes almaktır. Buna karşılık olarak belli bir ritim düzeyinde nefes almadığınız zaman, hücreleri yeteri kadar oksijen pompalayamazsınız. Bu durumda da kas yorgunluğu ortaya çıkar ve daha uzun süre koşu yapmanıza engel olur.

Koşu Duraklarınızı Belirleyin

Egzersiz yaparken kendinize koşu noktaları belirleyin. Bu uzun bir süre koşmanıza yardımcı olacak stratejik bir harekettir. Ne zaman ve nerede dinleneceğinize, ne zaman koşmaya başlayacağınıza veya yavaşlayacağınıza karar vermek adına bir bina ya da ağaç işareti belirleyebilirsiniz.

Müzik Ruhun Gıdasıdır

Egzersiz yaparken müzik dinlemek sizi daha motivasyonlu bir hale getirecektir. Sizi motive edecek olan müzikleri belirleyip listeleyerek antrenman esnasında dinleyiniz. Müzik, spor yaptığınız sırada motive olmanızın yanında eğlenmenize de olanak sağlayacaktır.

Yokuş Aşağı Koşun

Yokuş aşağı koşmak, yokuş yukarı koşmaktan daha çok zordur. Yokuş aşağı koşarken, düşmemek için o kadar çok çaba harcarsınız ki buda kas kontrolü yapmanıza ve koşu tekniklerinizi geliştirmenize yarayacaktır.

Kendinizle Yarışın

Koşuya başlamadan hemen önce kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin koşacağınız mesafe 2 kilometre miydi? Bu hedefi tamamladıktan hemen sonra durmayın ve 5 – 10 dakika kadar daha koşun. Kendiniz ile yarış halinde olmak motivasyon düzeyinizi daha çok arttıracaktır.

Esneme Hareketleri Yapın

Antrenman bittikten hemen sonra esneme hareketleri vesilesi ile kaslarınızı gevşetip daha da rahatlamayı ihmal etmeyiniz. Spor sonrası esnemek, öncesi de yapmış olduğunuz ısınma kadar çok önemlidir.