Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bunlardan biri de gazdır. Yeni doğmuş bir bebek annesi tarafından emzirilmeye başladığında hava yutar. Bu hava ile bebeğin mide ve bağırsaklarında birtakım hareketlenmeler başlar. Yani bebekler bu sebepten dolayı gaz çıkarırlar. Bebeğin gaz sancısının nedenlerinden biri de annenin beslenme şeklidir. Anne bebekte gaza neden olabilecek şeyler tükettiğinde, bebeğin gaz sorununun çıkmasına neden olmaktadır. Bebeğin bağırsak ve sindirim sisteminin tam olarak gelişmemesi de gaz problemlerini meydana getirir bu sebeple annenin, bebeğin kolayca sindirebileceği şeyler tüketmesi gerekir.  Yeni ebeveyn olmuş anneler için bebeklerinin gaz sancısını anlamak zor olabiliyor. Bu durumda yapılması gereken şey bebeğin huzursuzluğunu hemen anlamaya çalışmaktır. Bacaklarını karnına doğru çeken bebek gaz sancısını bu yol ile belli eder. Ek bir bilgi olarak, günde 3 saati geçen veya 2/3 haftadan uzun süren gaz sancıları bazen tehlikeli olabilmektedir bu yüzden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Bakalım bebeklerin gaz sancısına iyi gelen şeyler nelermiş.

Bebeklerin Gaz sancısına En İyi Gelen Bitkisel Şeyler Nedir?

 

  • Elma sirkesi: bebeğinizin suyuna 1/2 damla koyun bu gaz sancısını engelleyecektir.
  • Karın masajı: bebeğin karnına saat yönünün tersine dairesel hareketlerle masaj uygulayın. bu bebeğinizi rahatlatacak ve gaz sancısını azaltacaktır.
  • Sıcak havlu yöntemi: sıcak havluyu bebeğinizin ayaklarına değdirin ama çok fazla sıcak olmamasına dikkat edin bu yöntem ile gaz sancısından kurtulabilirsiniz.

Şimdi de bakalım bebekler nasıl gaz çıkartırmış.

Bebekler Nasıl Gaz Çıkartır?

Bebekler nasıl gaz çıkartır? Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri de budur. Bebeklerdeki gaz sancılarının ilk üç ay sıklıkla yaşandığı sonra yavaş yavaş azaldığı gözlemlenmiştir. Bu durumda ebeveynlerin yapması gereken bir takım şeyler vardır. Mesela anneler, bebeklerini emzirirken 2-3 dakikada bir mola verip bebeğin gazını çıkartmalıdır.

İşte bebekler nasıl gaz çıkartır? İle ilgili birkaç madde:

  • Bebeğinize vereceğiniz biberonun içerisindeki havayı boşaltmanız gerekir. Bunu emzik yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bebeğinizi emzirdikten yaklaşık yarım saat sonra karın kısmına masaj uygulayın.
  • Bebeğinize sıcak duş aldırabilirsiniz. Ama suyun çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Beslenme sonrası bebeği dik bir şekilde yarım saat kadar oturur pozisyonda tutun.
  • Bir sürü yöntem denemenize rağmen sonuç alamadıysanız bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi birçok içeriğimize ulaşmak için sağlık kategorimize göz atabilirsiniz.